İran'ın İntikam Alması Kesin, Sadece Zamanı ve Yeri Belli Değil
Siyonist rejim ordusu istihbarat uzmanı Tuğgeneral Itai Bruin, İran İslam Cumhuriyate'nin Kasım Süleymani Suikastına karşı intikam almasının kesin olduğunu, sadece bunun zamanının ve yerinin belli olmadığını belirtti.

İsrail The Jerusalem Post'ta yayınlanan röportajın çevrisini bunuyoruz.
 
Eski IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) istihbarat uzmanı: İran’ın misilleme saldırısı kesin, ne zaman, nerede belirsiz
 
 
JPost One-on-One (Bire bir) haftalık 'Zoomcast': Yonah Jeremy Bob eski üst düzey IDF istihbarat ve güvenlik yetkilisi Tuğgeneral Itai Bruin’le birlikte – Bölüm 2
 
Her şeyden önce, Biden yönetimi sadece bir hafta içinde geliyor. O zamandan önce bile herkes İran'dan saldırı olasılığından bahsediyor, ancak yakın zamanda yayınlanan bir INSS yıllık raporu vardı ve olasılığın Biden yönetimi altında bile artabileceğini, İsrail ile İran arasında ve İran ile ABD arasında bir "açık hesap" olduğunu söyledi. Belki de Biden yönetimi genel olarak daha kısıtlı bir hükümet olabileceğinden, belki İran bunu İsrail'in geçen yıl bazı üst düzey İran istihbaratı ve diğer yetkililerin ortadan kaybolmasıyla ilgili dahil olmuş olabileceği çeşitli olaylar için nihayet İsrail'den intikam almak için yeşil ışık olarak görebilir. Lütfen bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Sizin de söylediğiniz gibi, 2021 için yıllık stratejik değerlendirmemizi yeni yayınladık ve İran'ın paragrafı "İran düşük bir noktada ama yine de İsrail'in güvenliği için ana tehdit oluşturuyor" gibi bir başlık taşıyor ve bu mevcut durumdan çok daha geniş. Sorunuza gelince, Orta Doğu'daki tüm kilit oyuncular gibi İran'ın da büyük çaplı bir tırmanış istemediğini düşünüyorum. İran yaptırımlardan, Trump yönetiminin azami baskı politikasından, COVID-19'dan çok sayıda ölümden dolayı çok zor bir yıl geçirdi ve yıl Kudüs Kuvvetleri Komutanı Süleymani'nin öldürülmesiyle başladı. İran bölgesel politikası ve nükleer programdaki silah grubundan sorumlu olan Mohsen Fakrizadeh'in öldürülmesiyle sona erdi. Ve ayrıca Natanz'ın ileri santrifüj tesisine de saldırdı. Bütün bunlar
 
Bu operasyonlardan İsrail'in sorumlu olduğunu söylemiyoruz. 
 
[Gülüyor] İletişimde bazı zorluklar olduğunu düşünüyorum. Ama bence İsrail'in sorumluluğundan bahsediyorsunuz, bu yüzden bu iletişim sorunumuzun olması iyi çünkü gerçekten bilmiyoruz. Ancak İran perspektifinden hiç şüphe yok ki, İsrail bu operasyonların en azından bazılarından sorumlu, bu yüzden haklı olduğunuzu düşünüyorum.
 
Her neyse, açık bir hesap var ama dahası, İran'ın caydırıcılığını iyileştirmek için misilleme yapması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar, İran'ın caydırıcılığı ve egemenliğini tehdit eden bir dizi olaydır. Bence soru bir zamanlama meselesi. İran'ın misilleme yapmaya ihtiyaç duyduğuna dair hiçbir şüphem yok, bir şeyler yapması gerekiyor. Açık soru, ne, nerede ve ne zaman. Ve bence burada çok hassas bir konudan bahsediyoruz, çünkü bir yandan bu günlerde misilleme yapmak için doğru zaman ve bence bir şey yapmaları halinde kendilerine karşı kesin Trump faaliyetlerinden korkuyorlar. Ve Biden yönetiminin başlangıcı olan Biden döneminin mükemmel bir zaman olmadığını düşünüyorum çünkü stratejik olarak İran'ı harekete geçiren şey, İran'ın gerçekten istediği, yaptırımların yok edilmesi, kaldırılması, ve Mayıs 2018'de aniden durdurulan JCPOA'ya geri dönülmesi ve devam ettirilmesi.
 
Yani, belki bir şeyler yapmanın doğru zamanı, Trump'ın gitmesinden hemen önce, hiçbir şey yapmayacağı zaman, Biden henüz başlamadığında, belki de bir şeyler yapmanın tam zamanıdır. Ama İran'ın Biden yönetimiyle neler olduğunu görmek için beklemeye çalışacağını düşünüyorum. Bence İran'ın yapabilecekleri üç seçeneği var. Seçeneklerden biri, belki de Körfez'de, bir tür terör saldırısı İsrail'in yeni arkadaşlarıyla ve tüm bu İsrailliler Dubai, Bahreyn ve başka yerlere gidiyorlar. Bu, İran'ın terör saldırıları olarak gördüğü şeye misilleme olacak, örneğin Fahrizade'ye karşı.
 
İkinci seçenek, onun vekillerini, Suriye'deki ya da Irak'taki Şii milisleri bir şeyler yapmak için kullanmak, muhtemelen İsrail'e roket fırlatmaktır. Ancak çok daha az olası olan üçüncü seçenek, Hizbullah ve hatta Hamas ile bir şeyler yapmak, bir tür tırmanış.
 
Bana öyle geliyor ki ilk seçenek olan terör saldırısı en olası olanıdır, ancak bu zamanlama ile ilgili ve zaman şimdi çok hassas.
 
Hizbullah'tan daha önce bahsettiniz. Dolayısıyla, INSS yıllık raporunda elimizde ve ayrıca İsrail ordusu, Hizbullah'ın muazzam miktardaki roketleri bakımından İsrail'e karşı 1 numaralı kısa vadeli tehdit olduğunu ve hatta bazılarının hassas güdümlü füze roketleri olduğunu söyledi. Hizbullah ayrıca daha fazla hassas güdümlü füze roketi istiyor, ancak zaten bazılarına sahip ve Hizbullah, İran ile daha hassas güdümlü füze roketleri ve hatta Suriye'den drone saldırıları için yeni bir cephe kurmaya çalışacak. Peki bununla ne olacağını düşünüyorsunuz? 
 
INSS raporu birkaç farklı strateji ortaya koydu; bunlardan biri, IDF ve hatta Mossad tarafından genellikle Suriye'de, bazen de Lübnan'da belirli türden silah sistemlerine yönelik devam eden saldırılar olan "savaşlar arası savaş", ancak bir tür önleyici vuruşa hazır olma bahsi de var. 2006 Lübnan Savaşı çabucak başladı, Hizbullah'ın sahip olduğu en iyi roketlerden bazıları önleyici bir saldırı ile IDF tarafından havaya uçuruldu, ancak bugün bazı uzmanlar bana şu anda çok fazla roket olduğunu ve çok yaygın olduklarını tek bir önleyici vuruşta bunu tekrar başaramayabileceğimizi düşündüklerini söylediler. Yani insanların bahsettiği tüm bu stratejiler, gerçekten bunlarla mı ilerleyeceğiz, yoksa Hizbullah'ı caydırmak için elimizden geldiğince çok top mu çevirmekten bahsediyoruz ve bizimle savaşmaya karar verirlerse onları gerçekten durduramaz mıyız?
 
Hizbullah'la ilgili sorun elbette karmaşık. Bir yandan, Hizbullah ile bir tür caydırıcı dengemiz var; onlar savaşa gitmek istemiyorlar ve biz de savaşmak istemiyoruz. Ancak buna rağmen İranlıların yanı sıra Hizbullah için de başka bir sorun daha var ve bu da gelişmiş silahların İran'dan Hizbullah'a aktarılması ve hassaslık projesi olarak tanımladığımız şeyden bahsettiniz. Bu, Hizbullah'ın füze ve roketlerinde isabet kabiliyeti kazanması için silah transferini amaçlayan bir proje. Hassasiyet konusu savaş alanını önemli ölçüde değiştirdi. Şu anda İran, İsrail topraklarına düzinelerce roket fırlatabilir, ancak bunlar doğru değil, bu yüzden nüfusu hedef alıyorlar. İstatistiksel bir silahtır çünkü belirli yerleri hedef alamazlar. Hassas silahlar, belirli hedefleri, elektriği, gazı vurabilir.
 
Bunlar İsrail'in zayıflığı ve kırılganlıklarıdır. İsrail, saldırıya uğradıklarında büyük zararlara neden olabilecek az sayıda kırılganlığa sahip küçük bir ülkedir, örneğin: İsrail hava üsleri. Yani İsrail, 2013'ten bu yana birkaç yıldır, Hizbullah'a bu gelişmiş silah transferini durdurmak için "savaşlar arası kampanya" yürütüyor. Yani bu bir yol ve devam ediyor.
 
Buradaki değişiklik - Başbakan Netanyahu'nun defalarca bahsettiği - Hizbullah ve İran'ın bu operasyon şeklini anladığından beri, şimdi Lübnan'da bu projeyi gerçekleştirme kapasitesini inşa ediyorlar. Hizbullah lideri Nasrallah da İsrail'e Suriye'de genel olarak birçok şey yapabileceğini işaret etti: Suriye'deki insanlarımızı öldürmeyin, ancak oradaki İran üslerine saldırırsanız misilleme yapmayacağız. Ama Lübnan'da hiçbir şey yapamazsınız. Bu, bir tür ayrımdır.
 
Yani İsrail bir çeşit ikilem içinde ve bizim birkaç stratejimiz var. Bence bunlar gerçek ve sadece caydırıcılık hakkında anlamsız konuşmalar değil. Üç tane vardır. Birincisi, bu kampanyayı savaşlar arasında sürdürmek. Avantajı, gerginlik seviyesinin altında olmasıdır. İsrail akıllıysa, büyük çapta tırmanışa neden olmaz. Savaşlar arasındaki kampanyanın arkasında yatan mantık budur.
 
Hizbullah, Suriye ve İran'ı üzüyor, ancak sınırlı oldukları sürece isabetleri almaya hazırlar. İsrail akıllı davranırsa ve operasyonlarını bu şekilde yürütürse, Hizbullah'ı gerginlik seviyesinin altında tutacak, yani Lübnan'da istihbarat subaylarını öldürmeyecek ve orada saldırı yapmayacak. Dezavantajı ise, çekim merkezinin Suriye'den Lübnan'a taşınması nedeniyle artık projeyi durdurmamasıdır.
 
İkinci strateji aktif savunma, savunma stratejisidir. Ancak bu sorunlu bir stratejidir çünkü füzeler en aktif füze savunma sistemimizle bile nüfuz edebilir ve gelişmiş bir füze savunma sistemimiz var. Üçüncüsü, bu önleyici vuruş veya engelleyici vuruş fikrinden bahsettiniz; bence bu tekrar masaya yatırıldı ve bu son 2-3 yıllık yeni bir şeydir.
Bu sadece Hizbullah'ın sahip olduğu yüz binlerce roketle ilgili değil, aynı zamanda bu hassas proje ile ilgili. Ve bence İsrail bu projeyle ilgili hedeflere saldırırsa, büyük çaplı bir tırmanma olacağını anlıyor.
 
Öyleyse önerdiğimiz şey, İsrail'in bu önleyici veya engelleyici vuruşu hangi belirli zamanda gerçekleştireceği hakkında tartışmalar yapılması gerektiğidir. Birincisi, bağlamın sonucu olacak, Hizbullah ile İsrail arasında bir şey olacak.  Ama dahası, belirli sayıdaki füze ve roketlerle son derece bağlantılı, çünkü bunlardan birkaçı kesinlikle hoş değil, ama İsrail'in altyapısına gerçekten zarar veremezler. Ama birkaç yüz tanesi hakikaten bunu yapabilir.
 
Ve bu çok hassas bir hesaplama, bunu yapmak için doğru zaman ne zaman? Ama bence zaman gelecek ve İsrail harekete geçmek zorunda kalacak.
 
İran'ın nükleer programından da bahsettiniz. Yeni gelen ulusal güvenlik danışmanı James Sullivan'dan, yeni gelen dışişleri bakanı Anthony Blinken'e ve Biden'in bizzat kendisine gelen tüm işaretler, Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya yeniden katılacağını söylüyor, soru şu değil ama ne zaman, ve ortaya çıkan tüm farklı görüşler var, ve bu özel rapor muydu bilmiyorum ama daha dün Mossad'ın eski bir uzmanı olan Sima Shine, bununla başa çıkmamız gerektiği bir gerçek ve en iyi strateji Biden yönetiminin - Netanyahu hükümetinin şu anki stratejisi gibi görünen - İran anlaşmasına yeniden katılmasını engellemeye çalışmak yerine - perde arkasında onları etkilemeye çalışmak, böylece yeniden anlaşmaya katıldıklarında anlaşmaya balistik füze geliştirmesi, İran'ın nükleer bomba yapması için ihtiyacı olan ileri santrifüjler gibi füze geliştirme, örneğin her zaman her yerde IAEA tarafından yapılacak denetimler gibi katkılarda bulunacaklar. Bu fikirleri sessizce perde arkasından itmektir, çünkü İsrail’in dilekleri yerine gelmeyecek olsa bile onları anlaşmaya katılmaktan alıkoymaya çalışmak, herhangi bir ek anlaşma İsrail için daha güçlü olacaktır. Ne düşünüyorsunuz?
 
Elbette İsrail'in, ama aynı zamanda ABD'nin ve Biden çevresindeki insanların şu anda 2015'te JCPOA'da sorunlar ve verimsizlikler olduğunu anladığını düşünüyorum. İsrail'i rahatsız eden şeyin, uluslararası toplumun tam olarak 2105'teki JCPOA'ya geri dönme olasılığı olduğunu düşünüyorum. INSS'nin önerdiği şey sadece İran meselesinden çok daha geniş. Öncelikle ve en önemlisi, İsrail ve Biden yönetiminin birbirlerini müzakere edip anlamalarını ve belirli konularda işbirliği yapmalarını tavsiye ediyoruz; İran, Çin, Filistinliler. Masada pek çok konu var ve şu anda en önemlisi İran meselesi. Ve İsrail ve ABD'nin denetim, bölgesel faaliyetler ve balistik füzelerle mücadeleyle ilgili olarak JCPOA'da gerekli değişikliklerin neler olduğunu belirlemeye çalışmasını tavsiye ediyoruz. Ancak asıl mesele, bir denetim ve gün batımı meselesi olan nükleer meselesi, İran nükleer anlaşmasının geleceği ve beklentisi nedir?
 
Yani nükleer sınırlar hangi noktada duracak? Evet, ve İran onu askeri programına taşıyabilir. Dolayısıyla bence bu en önemli konu ve Biden yönetimi ile yeni anlaşmada İsrail'in hayati çıkarlarını tanımlayarak iletişimden başka gerçek bir yol olduğunu düşünmüyoruz.
 
Ve bölgenin karakteriyle ilgili daha büyük resmin müşkül vaziyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Bölgeyi bir tür iç organlarına bölecek, Sünni ülkeler ile İran ve müttefikleri şeklinde ayıracak İbrahim Anlaşmalarının yanı sıra, İran'ın Şii ekseni ve Irak'taki, Yemen'deki ve Suriye'deki ve diğer ülkelerdeki vekillerine sahipsiniz ve ılımlı Sünni devletler olan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve diğer ülkelere sahipsiniz. Yeni gelişmelerden bazıları tartıştığımız bu konuları nasıl etkileyecek?
 
Şimdi sözde Arap Baharı'nın 10. yıl dönümünü anıyoruz, o zamanlar askeri istihbaratta, analiz bölümünün başındaydım ve biz buna Arap Baharı demedik. 2011 yılındaki olayları bölgesel bir kargaşa olarak tanımladık ve üst düzey askeriye, başbakan ve kabineye gittiğimizde ve 2011 sonlarında Ortadoğu'da olup biteni onlara sunduk, onlara eski düzenin bittiğini, yenisinin henüz tanımlanmadığını ve Ortadoğu’nun bir geçiş dönemine girdiğini söyledik. 
 
Bir geçiş dönemi istikrarsızlık ve dalgalanma ile karakterize edilir ve bence haklıydık; bunlar bölgesel ayaklanma yıllarıydı. Şu anda Ortadoğu'nun şekli, imajı ve hatta ruhu üzerinden devam eden bir mücadeleyi anlatıyoruz ve bu mücadele iki boyutta, iki sahada yürütülüyor. Birincisi bölgesel düzen hakkında, ikincisi ise devletin içinde rejimler, seçkinler ve halk arasında.
 
Birinci boyut, bölgesel düzen, bahsettiğiniz şeydir. Dört kamp var, dört eksen. İran kampında İran, Suriye'de Beşar, Hizbullah, İslami Cihat ve Suriye’de ve Irak’ta birçok Şii İran yanlısı militan, Husiler ve Yemen. Bu bir kamptır. Birleştirilmiştir ama sanırım 2020 yılında başta İran olmak üzere bu eksende yaşanan tüm sıkıntılar ve bu faaliyetin mimarı Süleymani'nin öldürülmesi nedeniyle özgüvenini yitirdi. Yani bu bir kamptır.
İkinci kamp, Türkiye liderliğindeki kamptır. Bir bakıma, Türkiye, Katar ve Hamas. Pek çok ortak çıkarları var ama en büyüğü Müslüman Kardeşler, siyasi İslam’a dair aynı ideolojiyi paylaşıyorlar. Çok agresif ve aktiflerdi, özellikle Türkiye, Erdoğan; Doğu Akdeniz'de, Libya'da ve diğer yerlerde çok aktiflerdi. Gerçek bir kamp olmayan üçüncü kamp ise cihatçılar. IŞİD'in kalıntıları El Kaide; hala aktifler ama çektikleri bir dizi darbenin ardından yeniden örgütleniyorlar.
 
Dördüncü kamp, Mısır ve Ürdün gibi Sünni Arap ılımlıları, ancak ağırlık merkezi Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'e gidecek gibi görünüyor. Benzer menfaatleri paylaşıyorlar, ama gerçekte üç düşmanı paylaşıyorlar. İran'a ve eksenine, Türkiye'ye ve cihatçılara karşılar. Bu anlamda İsrail ile yakın arkadaş oldular. Birkaç yıl için gizli kaldı fakat şimdi açık, Filistinlilerin meselesinin artık normalleşmeyi durduran bir şey olmadığına işaret ediyor. Bu eğilim Trump yönetiminin bir parçasıydı ve umarım bu eğilim devam eder ve Suudi Arabistan ya da diğer devletler tarafından genişletilebilir çünkü onlarla ortak çıkarlarımız var.
 
İkinci boyut ve bu çok önemli, devletlerin içindedir ve bu, Ortadoğu'nun temel sorunları olarak tanımladığımız şeyle son derece bağlantılı. İşsizlik, özellikle genç işsizliği; yolsuzluk, eşitsizlik, petrole ve dış yardıma büyük bir bağımlılık. Bölgesel ayaklanmaların yaşandığı yıllarda bu sorunlar çözülmedi ve hatta daha da kötüleşti. Yani halk hala gerilim altında. COVID-19, 2019'da bazı eyaletlerde sokaklara çıktıktan sonra onları evlerine gönderdi. Gerilim orada duruyor ve 2021'de bazı eyaletlerin istikrarını tehdit ederek sokaklara sıçrayabilir.

Diğer Yazılarımız